Endo graikiškai reiškia „vidus“, odont – „dantis“. Endodontinis (dantų šaknų kanalų) gydymas – tai vidinio danties audinio (pulpos), sudaryto iš kraujagyslių, nervų, limfagyslių, jungiamojo audinio, gydymas. Endodontinio gydymo prireikia, kai pulpa yra infekuota dėl dantyje esančio ėduonies, gilių pralaidžių užpildų (plombų), danties įskilimų ar lūžio. Jei toks dantis negydomas, gali pradėti skaudėti ar susiformuoti pūlinys, nes pulpoje esanti infekcija plinta ir į žandikaulio kaulą.

Pajutus, kad dantis tapo jautrus karščiui ir šalčiui, skauda sukandant, pakito danties spalva ar atsirado pūliavimas šalia danties, reikia kreiptis į gydytoją odontologą arba gydytoją endodontologą (dantų kanalų gydymo specialistą). Kartais pažeista danties pulpa arba jau į kaulą išplitęs uždegimas jokių simptomų nesukelia ir gali būti ilgai neaptiktas. Rentgeno nuotraukoje pastebėjus tokius dantis, reikia skubiai juos tvarkyti, nes negydant uždegimas plinta, o laiku neatlikus endodontinio gydymo, dantį tenka šalinti.

Dažniausiai endodontiškai gydoma per keletą apsilankymų. Gydymo metu daromos rentgeno nuotraukos (naudojama kompiuterinė viziografijos sistema, todėl pacientas gauna mažesnę nei įprasta rentgeno spindulių dozę, o gydytojas iškart mato vaizdą kompiuterio ekrane, nereikia laukti, kol nuotrauka bus ryškinama), vaizdas didinamas naudojant mikroskopą. Tad specialistas gali tiksliai matyti danties anatominius ypatumus, galimus svetimkūnius šaknies kanale, tiksliai atlikti gydymo veiksmus.

Bendrosios praktikos gydytojas odontologas arba gydytojas endodontologas atlieka nuskausminimą, atveria danties viduje esančią pulpą ir specialia plėvele izoliuoja nuo burnos ertmės, kad į gydomo danties kanalus nepatektų naujų mikroorganizmų, esančių seilėse. Tuomet yra surandami šaknies kanalai – tai atlikti ne visuomet lengva, nes kartais šaknies kanalai yra užakę. Pasitelkiant mikroskopą lengviau galima ne tik rasti šaknies kanalus, bet ir pašalinti iš jų uždegiminius audinius, smulkiais specialiais instrumentais pasiekti šaknies viršūnę. Nešvarumai valomi nuo šaknų kanalų sienų plaunant juos specialiais dezinfekuojančiais tirpalais. Dažnai per pirmąjį vizitą kanalai užpildomi specialia dezinfekuojančia medžiaga, kad infekcija būtų sunaikinta. Kito vizito metu kanalai hermetiškai užpildomi specialiomis medžiagomis. Po to dantis būtinai užplombuojamas nuolatine plomba ir, norint jį geriau išsaugoti, protezuojamas.

Dar sudėtingiau atlikti endodontinį pergydymą, jei seniau atliktas gydymas nebuvo sėkmingas (nebuvo rasti visi šaknų kanalai, nebuvo pasiekta šaknies viršūnė, kanalų plombavimas nebuvo hermetiškas, dantis buvo su pralaidžia plomba, ar vėl pažeistas ėduonies). Dažniausiai toks gydymas reikalauja specifinių gydytojo žinių ir įgūdžių, o pacientui tenka dėl tokių procedūrų atvykti keletą kartų.