Dantų protezavimas – tai odontologijos sritis, kurios specialistai rūpinasi trūkstamų dantų atstatymu. Pirmas žinomas dantų protezas skaičiuoja 2600 metus. Jį pagamino etruskai iš karvės dantų, nudilinę juos, kad būtų panašesni į žmogaus, ir pritvirtinę prie gretimų dantų aukso viela.

Šiais laikais dantų protezavimo galimybės leidžia atkurti suirusį, sulūžusį dantį ar dantų eilę specifinėmis, biologiškai suderintomis medžiagomis. Dantų protezai gaminami bendradarbiaujant su dantų technikų laboratorija.

Visus dantų protezus galima suskirstyti į fiksuotus ir išimamus:

  • Fiksuoti dantų protezai – tai dantų vainikėliai ir tiltai. Jie nejudamai tvirtinami ant tikrų dantų arba dantų implantų, mažai arba visai nesiskiria nuo savų dantų ir juos pritaikius asmens gyvenimo kokybė nė kiek nepablogėja. Fiksuoti dantų protezai gaminami iš metalo (aukso, chromo ir kobalto, nikelio ir kobalto lydinių), metalo keramikos arba, norint pasiekti dar aukštesnio lygio estetiką, – bemetalės keramikos (cirkonio oksido, aliuminio oksido arba stiklo). Bemetalė keramika ypač tinkama priekiniams dantims atkurti, nes nesimato tamsios juostelės ties dantenomis, kaip yra protezuojant metalo keramika. Bemetalė keramika yra skaidri, puikiai galima prie greta esančių dantų pritaikyti spalvą.

Dantų vainikėliai dažniausiai yra skirti po endodontinio gydymo apsaugoti pažeistą, „negyvą“ dantį nuo        išorinio danties lūžio.

Dantų tiltai gaminami, kai trūkstamam dančiui atstatyti kaip atramas tinka naudoti šalia defekto esančius dantis. Vienas ar keli dirbtiniai dantys vainikėliais laikomi „pakabinti” ant sveikų gretą esančių dantų. Pagrindinis tokio protezavimo trūkumas – atraminių dantų šlifavimas, ateityje galintis turėti neigiamų pasekmių.

  • Išimami dantų protezai leidžia atkurti žymiai didesnius dantų eilių defektus arba visai bedančius žandikaulius. Žinoma, priprasti prie išimamų protezų sudėtingiau, tačiau palyginti pigiai įmanoma atgauti galimybę kramtyti.

Priklausomai nuo medžiagos ir gamybos būdo, išimami protezai gali būti plastmasinės plokštelės arba lanko atraminiai protezai (biugeliai), turintys mažesnę (patogesnę) metalinę bazę. Lanko atraminiai protezai su gretimais dantimis gali jungtis ne tik kabliukais, bet ir sudėtingomis estetiškomis konstrukcijomis-užraktais ar teleskopiniais vainikėliais. Naudojant išimamus protezus atstatomi dėl dantų netekimo iškrypę veido bruožai, pacientas tarsi pajaunėja.

Protezavus dantis, jokiu būdu negalima pamiršti burnos higienos – tiek asmeninės, tiek profesionalios. Padengtas vainikėliu dantis gali būti pažeidžiamas ėduonies, ypač vainikėlio ir danties jungties vietoje. Apnašų sukeltas uždegimas silpnina kaulą aplink atraminius dantis ar implantus. Todėl nuoširdžiai kviečiame, investavus laiko ir pinigų protezavimui, nepalikti dantų be burnos higienisto ar odontologo priežiūros.